P.1
Specialized
Dirt Jump
P.1 is an alloy dirt jump mountain bike (2023), by Specialized. This bike is aimed at riders looking for a balanced off-road setup, with a setup that gives you a balanced riding position, while being more at home in gravity-focused bike park riding. The main strengths in the metrics are strong value-for-money versus many similar bikes and strong speed potential on smoother terrain. Relative to category specialists, the trade-off is a firmer ride feel than comfort-first options and a setup that favors simplicity and efficiency over plush bump absorption. Compare this bike with other dirt jump bikes on MatchBikes.com.
5.4
Rating

Image 1 of 6
Score Summary
Performance
3.4
Value
9.9
Fit
6.0
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
7.6
High
Climbing Efficiency
2.0
Hefty but Manageable
Suspension
1.0
Minimal suspension
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
6.6
Balanced
Fit Flexibility
6.7
Moderately Adjustable
Ride Comfort
5.1
Race-Stiff
Value
Value for Money
9.9
Exceptional Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
Specialized
Model
P.1
Year
2023
Price
$650
Weight
9.37 kg
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Wheels
20"
Frame
Frame
Specialized P.1, A1 Premium Alloy, 20", Fully Butted Tubing, Tapered Head Tube, BSA 73mm BB Shell, 12x148TA Sliding Dropouts, Single Speed or Geared Compatible, 52mm CL, Internal cable routing, 30.9 Seat Tube, Dropper Post Compatible
Suspension Fork
Specialized A1 Alloy, 20" Rigid, Tapered Alloy Steer Tube, 15x110TA, 372mm Axle to Crown
Suspension Type
Rigid
Drivetrain
Cassette
13T SS Cog
Crank
Specialized P.series, 52mm CL, 115mm Length, 30T
Bottom Bracket
BSA 73mm
Chain
KMC Z1, 1/2x3/32", Single Speed
Wheels
Front Hub
Alloy, 6-Bolt, 28H, 15x110 Boost
Rear Hub
Alloy, 6-Bolt, 28H, 12x148 Boost, 11-speed compatiable
Rims
Specialized P.Series, 20", 32h, 26mm ID, Disc Brake Only
Spokes
Stainless, 14g
Tires
Front: Specialzied Kicker Sport, 20x2.1", Rear: Specialzied Kicker Sport, 20x2.1"
Brakes
Brake Type
Mechanical Disc
Brake Description
Front: Radius CX7, Mechanical Disc, 160mm Rotor, Rear: Radius CX7, Mechanical Disc, 160mm Rotor
Cockpit
Stem
3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise
Handlebar
Mini Rise, Alloy Double Butted, 6-degree Backsweep, 600mm Width, 31.8mm , 19mm Bar End Diameter
Grips
Specialized Trail Grips, 19mm bar end diameter, lock-on
Seat
Saddle
Specialized P.series, Steel Rails
Seatpost
Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm
Geometry
| Measurement | P1 |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.38 mm |
| Bottom Bracket Height | 259 mm |
| Front Center | 520 mm |
| Rake | 40 mm |
| Trail | 61 mm |
| Stack | 430 mm |
| Reach | 311 mm |
| Top Tube Length | 450 mm |
| Seat Tube Angle | 72 ° |
| Seat Tube Length | 265 mm |
| Head Tube Angle | 68.5 ° |
| Head Tube Length | 90 mm |
| Chainstay Length | 321 mm |
| Wheelbase | 841 mm |
| Bottom Bracket Drop | 5 mm |
| Standover Height | 562 mm |
| Wheels | 20" |
| Rider Min Height | 120 cm |



















































