Big Will
garneau
Fatbike
Big Will is an alloy fatbike mountain bike (2024), by Garneau, from the Big Will lineup. This setup will suit riders who prioritize comfort and confidence on longer off-road rides, with a comfort-leaning position, while being useful on softer and looser terrain. On MatchBikes metrics, it scores well for strong value-for-money versus many similar bikes, strong climbing friendliness for sustained uphill riding, and good fit flexibility for dialing in rider position. The main limitation versus more focused builds is less emphasis on outright speed than speed-focused builds and a setup that favors simplicity and efficiency over plush bump absorption. Compare this bike with other fatbike bikes on MatchBikes.com.
Rating

Score Summary
Performance
Built for speed and efficiency
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Value
Specifications
General
Frame
Drivetrain
Wheels
Brakes
Cockpit
Seat
Geometry
| Measurement | SM |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.875 mm |
| Bottom Bracket Height | 273 mm |
| Front Center | 671 mm |
| Rake | 51 mm |
| Trail | 111 mm |
| Stack | 555 mm |
| Reach | 296 mm |
| Top Tube Length | 550 mm |
| Seat Tube Angle | 74.5 ° |
| Seat Tube Length | 320 mm |
| Head Tube Angle | 66 ° |
| Head Tube Length | 100 mm |
| Chainstay Length | 430 mm |
| Wheelbase | 1092 mm |
| Bottom Bracket Drop | 70 mm |
| Standover Height | 720 mm |
| Wheels | 26" |




















































