SCOOP HALF
silverback
Fatbike
SCOOP HALF is an alloy fatbike mountain bike (2023), by Silverback, part of the Scoop family. This setup will suit riders looking for a balanced off-road setup, with a balanced riding position, while being useful on softer and looser terrain. Its profile is strongest in areas like strong value-for-money versus many similar bikes and strong climbing friendliness for sustained uphill riding. That said, compared with more specialized alternatives, the compromise is a firmer ride feel than comfort-first options and less emphasis on outright speed than speed-focused builds. Next step: compare this bike with other fatbike models on MatchBikes.com.
6.0
Rating

Image 1 of 1
Score Summary
Performance
3.9
Value
9.9
Fit
6.9
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
5.7
Low
Climbing Efficiency
9.7
Mountain Goat
Suspension
1.0
Minimal suspension
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
5.2
Balanced
Fit Flexibility
6.9
Moderately Adjustable
Ride Comfort
7.3
Firm
Value
Value for Money
9.9
Exceptional Value
Surface Range
Soft TerrainSpecifications
General
Brand
silverback
Model
SCOOP HALF
Year
2023
Price
$740
Weight
14.4 kg
Category
Mountain
Sub Category
Fatbike
Groupset
microSHIFT
Wheels
24"
Frame
Frame
Aluminium Butted 6061 24", Tapered 1-1/8"-1.5" headtube, 197mm x 12mm Thru Axle Dropouts, BSA 100mm BB width
Suspension Fork
Silverback Fat Bike Rigid fork, 24"
Suspension Type
Rigid
Drivetrain
Shift Levers
Microshift 1x8 Speed Shifter
Rear Derailleur
Rear Derailleur for 1/2 x 8/9s, short cage, max. sprocket: 36T, total capacity 39T
Cassette
Microshift 8spd, 11-34T
Crank
Silverback Alloy, Fatbike Specific, 30t, Black
Bottom Bracket
BSA100
Chain
8spd
Wheels
Front Hub
F: 32H x 170mm, QR, 6-Bolt
Rear Hub
F: 32H x 170mm, QR, 6-Bolt
Rims
ALLOY, SINGLE WALL, 24"X80MM, 32H, BLACK, TUBELESS READY.
Tires
VEE Tire Mission Command 24x4.0", Foldable 72Tpi
Brakes
Brake Type
Mechanical Disc
Brake Description
Tektro Mechanical Disc
Cockpit
Stem
Surface, Alloy, Length: 60mm, Rise: 6°
Handlebar
Surface, 660mm wide, Ø31.8MM
Grips
Surface
Seat
Saddle
Surface
Seatpost
SURFACE Aluminium, Ø30.9mm
Geometry
| Measurement | SM |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.36 mm |
| Bottom Bracket Height | 306 mm |
| Stack | 511 mm |
| Reach | 376 mm |
| Top Tube Length | 533 mm |
| Seat Tube Angle | 73 ° |
| Seat Tube Length | 330 mm |
| Head Tube Angle | 69 ° |
| Head Tube Length | 110 mm |
| Chainstay Length | 423 mm |
| Wheelbase | 1024 mm |
| Standover Height | 658 mm |
| Wheels | 24" |
| Rider Min Height | 130 cm |
| Rider Max Height | 150 cm |























































