Co-op DRT 1.0
coop
Crosscountry
Co-op DRT 1.0 is an alloy cross-country mountain bike (2024), by Coop, in the Co Op series. It is a strong match for riders who prioritize comfort and confidence on longer off-road rides, with a comfort-leaning position, while being best for smoother trails and efficient rolling. Based on the metrics, key strengths are strong value-for-money versus many similar bikes, good fit flexibility for dialing in rider position, and strong speed potential on smoother terrain. What it gives up slightly is a firmer ride feel than comfort-first options. Next step: compare this bike with other cross-country models on MatchBikes.com.
6.5
Rating

Image 1 of 1
Score Summary
Performance
5.4
Value
9.6
Fit
6.4
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
6.4
Medium
Climbing Efficiency
4.8
All-Rounder
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
4.6
Comfort
Fit Flexibility
8.0
Adjustable
Ride Comfort
6.0
Race-Stiff
Value
Value for Money
9.6
Exceptional Value
Surface Range
Flow TrailsSpecifications
General
Brand
coop
Model
Co-op DRT 1.0
Year
2024
Price
$599
Weight
14.06 kg
Category
Mountain
Sub Category
Crosscountry
Groupset
Tourney
Frame
Frame
Co-op Cycles 6061 aluminum
Suspension Fork
SR Suntour, 100 millimeters
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Shift Levers
Shimano Rapidfire Plus
Rear Derailleur
Shimano Tourney
Front Derailleur
Shimano Tourney
Cassette
Shimano 12,32, 7-speed
Crank
Shimano Tourney 42-34-24
Bottom Bracket
Cartridge bearing square
Chain
KMC 7-speed
Wheels
Front Hub
Shimano
Rear Hub
Shimano
Rims
Co-op Cycles 26, 32 H
Tires
Kenda Kadre, 26 x 2.1
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
Tektro hydraulic disc Hydraulic Disc Brake
Brake Levers
Tektro
Cockpit
Stem
Co-op Cycles 6061
Handlebar
Co-op Cycles
Seat
Saddle
WTB Volt Sport
Seatpost
Co-op Cycles 27.2 diameter
Geometry
| Measurement | XXS |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.439 mm |
| Rake | 40 mm |
| Stack | 539.7 mm |
| Reach | 375 mm |
| Top Tube Length | 540 mm |
| Seat Tube Angle | 73 ° |
| Seat Tube Length | 320 mm |
| Head Tube Angle | 69 ° |
| Chainstay Length | 430 mm |
| Wheelbase | 1042 mm |
| Standover Height | 647 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 144 cm |
| Rider Max Height | 152 cm |




























































