Rift Zone 26″
Marin
Trail
Rift Zone 26″ is an alloy trail mountain bike (2025), from Marin, part of the Rift Zone family. It is a strong match for a wide range of riders thanks to its fit flexibility, leaning toward a balanced riding position, and is well suited to natural trails and mixed off-road terrain. Metric-wise, it stands out for strong value-for-money versus many similar bikes, strong climbing friendliness for sustained uphill riding, and good fit flexibility for dialing in rider position. At the same time, compared with more specialized alternatives, the compromise is a firmer ride feel than comfort-first options. Next step: compare this bike with other trail models on MatchBikes.com.
7.3
Rating

Image 1 of 1
Score Summary
Performance
6.4
Value
9.7
Fit
7.2
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
5.4
Low
Climbing Efficiency
8.6
Climber
Suspension
6.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
5.4
Balanced
Fit Flexibility
7.4
Adjustable
Ride Comfort
7.5
Firm
Value
Value for Money
9.7
Exceptional Value
Surface Range
Natural TrailsSpecifications
General
Brand
Marin
Model
Rift Zone 26″
Year
2025
Price
$1,699
Category
Mountain
Sub Category
Trail
Groupset
Deore
Frame
Frame
Series 3 6061 Aluminum, 26” Wheels, 130mm Travel, MultiTrac Suspension Platform, 148x12mm Boost Thru-Axle, 73mm Threaded BB w/ ISCG05 Tabs
Suspension Fork
X-Fusion Velvet RLC 26", 130mm Travel, Compression and Rebound Adjustment, 100x15mm Thru-Axle
Suspension Type
Full
Drivetrain
Shift Levers
Shimano Deore, 11-Speed, SL-5100R
Rear Derailleur
Shimano Deore, 11-Speed, SGS
Front Derailleur
-
Cassette
SunRace, 11-Speed, 11-51T, ED Black
Crank
Marin Forged Alloy, Integrated Steel 32T Narrow Wide Chainring, Boost Spacing, 170mm Length
Bottom Bracket
External Sealed Cartridge Bearings
Chain
KMC X-11 Silver and Black
Wheels
Front Hub
Shimano HB-TC500, 100x15mm, Centerlock, 32H
Rear Hub
Forged Alloy, 141mm, Quad Sealed Bearings, Centerlock Disc, 32H
Rims
Marin, Double Wall Alloy, 27mm Inner, Pinned Joint, Disc Specific
Tires
Vee Tire Co. Flow Snap 26x2.4", Tackee Compound, Wire Bead
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
Tektro HD-M280 Hydraulic, 180mm Rotor
Brake Levers
Tektro HD-M280
Cockpit
Stem
Marin 3D Forged Alloy, 35mm
Handlebar
Marin Mini-Riser, 6061 Double Butted Aluminum, 15mm Rise, 720mm Width, 4º Up, 9º Back
Grips
Marin Dual Density
Seat
Saddle
Marin Speed Concept
Seatpost
Marin Alloy, 30.9mm
Geometry
| Measurement | One Size |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.415 mm |
| Bottom Bracket Height | 308.5 mm |
| Front Center | 664 mm |
| Rake | 42 mm |
| Trail | 112 mm |
| Stack | 537.57 mm |
| Reach | 380 mm |
| Top Tube Length | 515.17 mm |
| Seat Tube Angle | 76 ° |
| Seat Tube Length | 315 mm |
| Head Tube Angle | 65.5 ° |
| Head Tube Length | 95 mm |
| Chainstay Length | 425 mm |
| Wheelbase | 1089 mm |
| Bottom Bracket Drop | 10 mm |
| Standover Height | 614 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 137 cm |
| Rider Max Height | 157 cm |




























































