Cascade 2
Polygon
Crosscountry
Cascade 2 is a cross-country mountain bike (2024), from Polygon, part of the Cascade family. It is a strong match for a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a balanced riding position, with a surface profile that is best for smoother trails and efficient rolling. Its strongest points in the MatchBikes metrics are strong value-for-money versus many similar bikes, strong climbing friendliness for sustained uphill riding, and good fit flexibility for dialing in rider position. The main limitation versus more focused builds is less emphasis on outright speed than speed-focused builds. Compare this bike with other cross-country bikes on MatchBikes.com.
Rating

Score Summary
Performance
Built for speed and efficiency
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Value
Specifications
General
Frame
Drivetrain
Wheels
Brakes
Cockpit
Seat
Geometry
| Measurement | MD |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.48 mm |
| Bottom Bracket Height | 298 mm |
| Front Center | 660 mm |
| Rake | 42 mm |
| Trail | 91 mm |
| Stack | 603 mm |
| Reach | 407 mm |
| Top Tube Length | 590 mm |
| Seat Tube Angle | 73 ° |
| Seat Tube Length | 456 mm |
| Head Tube Angle | 69 ° |
| Head Tube Length | 105 mm |
| Chainstay Length | 435 mm |
| Wheelbase | 1091 mm |
| Bottom Bracket Drop | 47 mm |
| Standover Height | 746 mm |
| Wheels | 27" |
| Rider Min Height | 165 cm |
| Rider Max Height | 175 cm |




























































