Altura 1.1 – 27.5in
Schwinn
Crosscountry
Altura 1.1 – 27.5in is an alloy cross-country mountain bike (2024), by Schwinn, from the Altura lineup. It suits a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a balanced riding position, while being best for smoother trails and efficient rolling. Metric-wise, it stands out for strong value-for-money versus many similar bikes, strong climbing friendliness for sustained uphill riding, and good fit flexibility for dialing in rider position. The trade-off to keep in mind is less emphasis on outright speed than speed-focused builds. Compare this bike on MatchBikes.com to similar cross-country models.
7.7
Rating

Image 1 of 6
Score Summary
Performance
7.3
Value
9.9
Fit
7.0
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
5.8
Low
Climbing Efficiency
9.4
Mountain Goat
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
6.1
Balanced
Fit Flexibility
7.6
Adjustable
Ride Comfort
6.9
Comfortable
Value
Value for Money
9.9
Exceptional Value
Surface Range
Flow TrailsSpecifications
General
Brand
Schwinn
Model
Altura 1.1 – 27.5in
Year
2024
Price
$399
Category
Mountain
Sub Category
Crosscountry
Frame
Frame
Aluminum, 18", rigid, mountain
Suspension Fork
Alloy/steel, suspension
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Shift Levers
Trigger shifter
Rear Derailleur
L-Twoo
Crank
30T
Bottom Bracket
73 mm
Chain
KMC Z7
Wheels
Rear Hub
Steel, ball bearing, 32H
Rims
Alloy double wall, aluminum
Spokes
14G
Tires
27.5 in x 2.3 in, wire bead
Brakes
Brake Type
Mechanical Disc
Brake Description
JAK 7, mechanical disc, 160 mm rotor
Cockpit
Stem
Aluminum, threadless, 60 mm, 7°, 31.8 mm clamp
Handlebar
Schwinn, steel, 720 mm width, 15 mm rise, 31.8 mm clamp
Grips
Schwinn mountain Kraton, single density
Seat
Saddle
Vinyl, mountain
Seatpost
Aluminum, 350 mm, 31.6 mm
Geometry
| Measurement | 27.5" |
|---|---|
| Bottom Bracket Height | 310 mm |
| Front Center | 688 mm |
| Rake | 46 mm |
| Top Tube Length | 590 mm |
| Seat Tube Angle | 75 ° |
| Seat Tube Length | 435 mm |
| Head Tube Angle | 69 ° |
| Head Tube Length | 130 mm |
| Chainstay Length | 430 mm |
| Wheelbase | 1114 mm |
| Bottom Bracket Drop | 45 mm |
| Standover Height | 763 mm |
| Wheels | 27" |




























































