Altura 2.3 – 29in
Schwinn
Crosscountry
Altura 2.3 – 29in is an alloy cross-country mountain bike (2024), by Schwinn, from the Altura lineup. It suits a wide range of riders thanks to its fit flexibility, leaning toward a balanced riding position, while being best for smoother trails and efficient rolling. Based on the metrics, key strengths are strong value-for-money versus many similar bikes, strong climbing friendliness for sustained uphill riding, and good fit flexibility for dialing in rider position. Compare this bike on MatchBikes.com to similar cross-country models.
7.8
Rating

Image 1 of 6
Score Summary
Performance
7.4
Value
9.9
Fit
6.9
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
6.1
Medium
Climbing Efficiency
9.4
Mountain Goat
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
6.2
Balanced
Fit Flexibility
7.6
Adjustable
Ride Comfort
6.6
Comfortable
Value
Value for Money
9.9
Exceptional Value
Surface Range
Flow TrailsSpecifications
General
Brand
Schwinn
Model
Altura 2.3 – 29in
Year
2024
Price
$439
Category
Mountain
Sub Category
Crosscountry
Frame
Frame
Aluminum, 18", rigid, mountain
Suspension Fork
Alloy/steel, suspension
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Shift Levers
Trigger shifter
Rear Derailleur
L-Twoo
Crank
30T
Bottom Bracket
73 mm
Chain
KMC Z8.1
Wheels
Rear Hub
Steel, ball bearing, 32H
Rims
Aluminum, double wall, 26 mm ID, 32H
Spokes
14G
Tires
29" x 2.25", wire bead
Brakes
Brake Type
Mechanical Disc
Brake Description
JAK 7, mechanical disc, 160 mm rotor
Cockpit
Stem
Threadless, aluminum
Handlebar
Aluminum, 750 mm width, 15 mm rise, 31.8 mm clamp
Grips
Schwinn mountain Kraton, single density
Seat
Saddle
Vinyl, mountain
Seatpost
Aluminum, 350 mm, 31.6 mm
Geometry
| Measurement | 29" |
|---|---|
| Bottom Bracket Height | 316 mm |
| Front Center | 738 mm |
| Rake | 35 mm |
| Top Tube Length | 634.1 mm |
| Seat Tube Angle | 75 ° |
| Seat Tube Length | 450 mm |
| Head Tube Angle | 67 ° |
| Head Tube Length | 115 mm |
| Chainstay Length | 425 mm |
| Wheelbase | 1156 mm |
| Bottom Bracket Drop | 58 mm |
| Standover Height | 752 mm |
| Wheels | 29" |




























































