Stitched 720
Canyon
Dirt Jump
Stitched 720 is an alloy dirt jump mountain bike (2023), by Canyon, from the Stitched lineup. This setup will suit riders who want a more active, performance-leaning off-road feel, with a sporty, active riding position, while being more at home in gravity-focused bike park riding. On MatchBikes metrics, it scores well for strong climbing friendliness for sustained uphill riding, strong value-for-money versus many similar bikes, and a comfort-leaning ride feel over longer rides. Compare this bike on MatchBikes.com to similar dirt jump models.
6.3
Rating

Image 1 of 6
Score Summary
Performance
5.5
Value
7.8
Fit
6.8
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
5.0
Low
Climbing Efficiency
9.9
Mountain Goat
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
7.0
Sporty
Fit Flexibility
6.6
Moderately Adjustable
Ride Comfort
6.9
Comfortable
Value
Value for Money
7.8
Great Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
Canyon
Model
Stitched 720
Year
2023
Price
$2,099
Weight
12.7 kg
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Groupset
Truvativ Descendant
Wheels
26"
Frame
Frame
Canyon Stitched, Lightweight but highly robust frame. Category: 5. With BB box design for maximum bottom bracket stiffness, and progressive rear suspension tune for more airtime and harder impacts., Material: Aluminium (AL)
Suspension Fork
RockShox Pike DJ, Travel: 100 mm, Fork steer tube diameter: 1 1/8" - 1 1/4", Weight: 1.87 kg
Rear Shock
RockShox Monarch RT
Suspension Type
Full
Drivetrain
Cassette
Canyon Stitched Driver
Crank
Truvativ Descendant 6K DUB 30T, Number of chainrings: 1
Bottom Bracket
SRAM BSA DUB, Bottom bracket standard: BSA 73, Weight: 86 g
Chain
KMC Z510HX 1s | KMC Connection Link 1s
Wheels
Rims
DT Swiss 533D | Stitched Hub, Rotor mount: IS 6-bolt
Tires
MAXXIS DTH 2.3", Width: 2.3", Weight: 650 g
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
SRAM Level TL
Cockpit
Stem
Canyon G5, Modern design, extreme durability: Canyon G5 components were developed by our pros on the world's toughest trails., Fork steer tube diameter: 1 1/8", Clamping diameter: 31,8 mm
Handlebar
Canyon G5, G5 stands for gravity riding, and category 5. This aluminium bar has superb ergonomics and durability., Clamping diameter: 31,8 mm, Width: 780 mm, Rise: 30 mm
Grips
Canyon Stitched
Seat
Saddle
Canyon Stitched
Seatpost
Canyon Stitched, Clamp diameter: 30,9 mm, Material: Aluminium (AL)
Geometry
| Measurement | MD |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.3 mm |
| Bottom Bracket Height | 323 mm |
| Front Center | 685 mm |
| Rake | 46 mm |
| Trail | 82 mm |
| Stack | 550 mm |
| Reach | 424 mm |
| Top Tube Length | 521 mm |
| Seat Tube Angle | 72.5 ° |
| Seat Tube Length | 326 mm |
| Head Tube Angle | 69 ° |
| Head Tube Length | 118 mm |
| Chainstay Length | 391 mm |
| Wheelbase | 1075 mm |
| Bottom Bracket Drop | 20 mm |
| Front Travel | 100 mm |
| Rear Travel | 100 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 140 cm |
| Rider Max Height | 200 cm |




























































