P.2
Specialized
Dirt Jump
P.2 is an alloy dirt jump mountain bike (2023), from Specialized. It is best suited to a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a setup that gives you a balanced riding position, while being more at home in gravity-focused bike park riding. On MatchBikes metrics, it scores well for strong value-for-money versus many similar bikes, strong speed potential on smoother terrain, and good fit flexibility for dialing in rider position. That said, compared with more specialized alternatives, the compromise is a firmer ride feel than comfort-first options and more of a flat-to-rolling terrain bias than a climbing focus. Compare this bike with other dirt jump bikes on MatchBikes.com.
Rating

Score Summary
Performance
Built for speed and efficiency
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Value
Specifications
General
Frame
Drivetrain
Wheels
Brakes
Cockpit
Seat
Geometry
| Measurement | P2 |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.45 mm |
| Bottom Bracket Height | 290 mm |
| Front Center | 600 mm |
| Rake | 40 mm |
| Trail | 81 mm |
| Stack | 525 mm |
| Reach | 362 mm |
| Top Tube Length | 532 mm |
| Seat Tube Angle | 72 ° |
| Seat Tube Length | 300 mm |
| Head Tube Angle | 68.5 ° |
| Head Tube Length | 95 mm |
| Chainstay Length | 362 mm |
| Wheelbase | 960 mm |
| Bottom Bracket Drop | 25 mm |
| Standover Height | 647 mm |
| Wheels | 24" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































