Nirvana 4X
Ghost
Dirt Jump
Nirvana 4X is an alloy dirt jump mountain bike (2023), from Ghost, part of the Nirvana family. Rider-wise, it fits riders who want a more active, performance-leaning off-road feel, with a setup that gives you a sporty, active riding position, while being more at home in gravity-focused bike park riding. Metric-wise, it stands out for strong climbing friendliness for sustained uphill riding, strong value-for-money versus many similar bikes, and balanced, versatile speed for everyday riding. This summary is a starting point—compare this bike on MatchBikes.com with similar bikes.
6.3
Rating

+1
Image 1 of 7
Score Summary
Performance
5.5
Value
8.5
Fit
6.5
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
5.0
Low
Climbing Efficiency
9.7
Mountain Goat
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
7.1
Sporty
Fit Flexibility
6.9
Moderately Adjustable
Ride Comfort
5.9
Balanced
Value
Value for Money
8.5
Great Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
Ghost
Model
Nirvana 4X
Year
2023
Price
$1,574
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Groupset
Deore
Wheels
26"
Frame
Frame
NIRVANA 4x
Suspension Fork
X-Fusion Slant 34 RC 100 mm
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Cassette
Formula 16T
Crank
Shimano Deore FC-M5100 30T
Bottom Bracket
BSA
Chain
KMC Z51
Wheels
Rims
WTB ST Light i29
Tires
Front: Maxxis DTH 26x2.30, Rear: Maxxis DTH 26x2.30
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
Shimano BR-MT410 160 mm Disc
Brake Levers
Shimano BL-MT401
Cockpit
Stem
Ground Fiftyone Dia. 35 mm
Handlebar
Ground Fiftyone Race Dia. 35 mm 20/780 mm
Grips
WTB Wafel
Seat
Saddle
Selle Italia X-Base
Seatpost
JD-SP20T 34.9
Geometry
| Measurement | MD |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.38 mm |
| Bottom Bracket Height | 315 mm |
| Front Center | 680 mm |
| Rake | 41 mm |
| Trail | 94 mm |
| Stack | 562 mm |
| Reach | 406 mm |
| Top Tube Length | 552 mm |
| Seat Tube Angle | 74.6 ° |
| Seat Tube Length | 340 mm |
| Head Tube Angle | 68 ° |
| Head Tube Length | 120 mm |
| Chainstay Length | 406 mm |
| Wheelbase | 1084 mm |
| Bottom Bracket Drop | 28 mm |
| Standover Height | 657 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































