Voltage YZ 0.1
Scott
Dirt Jump
Voltage YZ 0.1 is an alloy dirt jump mountain bike (2023), by Scott, in the Voltage series. It is best suited to a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a setup that gives you a balanced riding position, and is more at home in gravity-focused bike park riding. Based on the metrics, key strengths are strong value-for-money versus many similar bikes, good fit flexibility for dialing in rider position, and balanced, versatile speed for everyday riding. At the same time, compared with more specialized alternatives, the compromise is more of a flat-to-rolling terrain bias than a climbing focus. Add this bike to compare on MatchBikes.com and see how it stacks up against similar dirt jump models.
Rating

Score Summary
Performance
Built for speed and efficiency
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Value
Specifications
General
Frame
Drivetrain
Wheels
Brakes
Cockpit
Seat
Geometry
| Measurement | LG Low |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.415 mm |
| Bottom Bracket Height | 324 mm |
| Front Center | 667 mm |
| Rake | 42 mm |
| Trail | 90 mm |
| Stack | 570.9 mm |
| Reach | 403.4 mm |
| Top Tube Length | 600 mm |
| Seat Tube Angle | 71 ° |
| Seat Tube Length | 315 mm |
| Head Tube Angle | 68.5 ° |
| Head Tube Length | 120 mm |
| Chainstay Length | 380 mm |
| Wheelbase | 1047 mm |
| Bottom Bracket Drop | 15 mm |
| Standover Height | 702 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































