Healy Ridge Electric Bike
Schwinn
Crosscountry
Healy Ridge Electric Bike is an alloy electric cross-country mountain bike (2023), from Schwinn. Rider-wise, it fits a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a balanced riding position, while being best for smoother trails and efficient rolling. Standout strengths from the metrics include strong value-for-money versus many similar bikes, strong climbing friendliness for sustained uphill riding, and good fit flexibility for dialing in rider position. That said, the trade-off to keep in mind is a firmer ride feel than comfort-first options. Use MatchBikes.com to compare this bike with nearby cross-country options.
8.5
Rating

Image 1 of 6
Score Summary
Performance
8.7
Value
10.0
Fit
7.0
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
9.2
Very High
Climbing Efficiency
9.9
Mountain Goat
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
5.4
Balanced
Fit Flexibility
9.1
Highly Adjustable
Ride Comfort
6.0
Race-Stiff
Value
Value for Money
10.0
Exceptional Value
Surface Range
Flow TrailsSpecifications
General
Brand
Schwinn
Model
Healy Ridge Electric Bike
Year
2023
Price
$1,099
Category
E-bikeMountain
Sub Category
Crosscountry
Wheels
26"
Frame
Frame
6061 aluminum, 10 mm x 135 mm dropout, replaceable hanger, 1 1/8 in headtube
Suspension Fork
26", Hi-Ten steel, 100 mm, bolt-on, 100 mm travel
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Shift Levers
18-speed
Front Derailleur
31.8 mm clamp
Crank
Forged steel, 28/38/48T
Bottom Bracket
Cartridge, square taper, 73 mm
Chain
KMC
Wheels
Rear Hub
Steel, ball bearing, 135 mm bolt-on, 36H
Rims
Aluminum, double wall, 20 mm ID, 36H, non tubeless
Spokes
14G/13G, steel, black
Tires
26" x 1.95", wire bead
Brakes
Brake Type
Mechanical Disc
Brake Description
Mechanical disc, aluminum, 160 mm rotor
Cockpit
Stem
Aluminum, threadless front load, 80 mm, 6°, 31.8 mm clamp
Handlebar
Aluminum, 660 mm width, 20 mm rise, 31.8 mm clamp
Grips
130 mm
Seat
Saddle
Schwinn, steel rails
Seatpost
Steel, 300 mm, 27.2 mm
E-Bike Components
Motor
250-watt pedal assist hub motor
Battery
280W Lithium Ion Battery
Geometry
| Measurement | One Size |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.52 mm |
| Rake | 37 mm |
| Stack | 579 mm |
| Reach | 380 mm |
| Top Tube Length | 559 mm |
| Seat Tube Angle | 73 ° |
| Seat Tube Length | 460 mm |
| Head Tube Angle | 70.5 ° |
| Head Tube Length | 150 mm |
| Wheelbase | 1047 mm |
| Wheels | 26" |


















































