ASTRONUT
Calibre
Dirt Jump
ASTRONUT is an alloy dirt jump mountain bike (2024), by Calibre, in the Astronut series. This model is best for riders looking for a balanced off-road setup, leaning toward a balanced riding position, while being more at home in gravity-focused bike park riding. Based on the metrics, key strengths are strong climbing friendliness for sustained uphill riding, balanced, versatile speed for everyday riding, and a balanced ride feel between comfort and directness. Compare this bike with other dirt jump bikes on MatchBikes.com.
5.3
Rating

Image 1 of 1
Score Summary
Performance
4.8
Fit
6.2
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
5.1
Low
Climbing Efficiency
8.6
Climber
Suspension
4.0
Basic bump control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
5.8
Balanced
Fit Flexibility
6.9
Moderately Adjustable
Ride Comfort
6.0
Balanced
Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
Calibre
Model
ASTRONUT
Year
2024
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Frame
Frame
26" 6061 hydroformed alloy
Suspension Fork
Manitou circus sport forks
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Crank
Two piece, cromo spindle
Wheels
Front Hub
Formula
Rear Hub
Formula
Rims
26" double wall
Tires
Schwalbe Table top 26x2.25
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
Tektro Hydraulic disc, 160mm rotor
Cockpit
Handlebar
750mm, 38.1m rise, 5 upsweep, 9 backsweep
Seat
Saddle
Pivotal saddle and post
Geometry
| Measurement | One Size |
|---|---|
| Bottom Bracket Height | 329 mm |
| Top Tube Length | 591 mm |
| Seat Tube Angle | 72 ° |
| Seat Tube Length | 330 mm |
| Head Tube Angle | 69 ° |
| Head Tube Length | 115 mm |
| Chainstay Length | 386 mm |
| Bottom Bracket Drop | 14 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































