Metropolis 1
NS
Dirt Jump
Metropolis 1 is a steel dirt jump mountain bike (2024), from NS, part of the Metropolis family. This bike is aimed at a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a balanced riding position, with a surface profile that is more at home in gravity-focused bike park riding. On MatchBikes metrics, it scores well for strong climbing friendliness for sustained uphill riding, strong speed potential on smoother terrain, and good fit flexibility for dialing in rider position. Next step: compare this bike with other dirt jump models on MatchBikes.com.
6.0
Rating

Image 1 of 1
Score Summary
Performance
5.9
Fit
6.4
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
6.1
Medium
Climbing Efficiency
9.9
Mountain Goat
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
6.4
Balanced
Fit Flexibility
7.1
Adjustable
Ride Comfort
5.9
Balanced
Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
NS
Model
Metropolis 1
Year
2024
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Frame
Frame
NS Bikes custom butted 4130 cromoly, integrated headset
Suspension Fork
Marzocchi Bomber Z2 E-bike+, 100mm travel, 100x15mm, 1.5T
Rear Shock
/
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Shift Levers
/
Cassette
/
Crank
Salt 170mm 25t
Bottom Bracket
WTP, Spanish BB 68mm
Chain
PYC P510H, 1spd
Wheels
Front Hub
NS 100x15mm (sealed bearings)
Rear Hub
NS 135x10mm single speed, 10T driver (sealed bearings)
Rims
NS Dirt 26”, 32h
Spokes
Spokes w/14mm nipples
Tires
Kenda Small Block 8 26x2.1"
Brakes
Brake Type
Mechanical Disc
Brake Description
Tektro MD-M300 Aries 180mm
Cockpit
Stem
NS Chemical 25.4
Handlebar
NS Lick , 740mm
Grips
NS Hold Fast Unlocked
Seat
Saddle
NS Dirt saddle
Seatpost
NS Dirt, 25,4
Geometry
| Measurement | One Size |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.383 mm |
| Bottom Bracket Height | 358 mm |
| Front Center | 648 mm |
| Rake | 31 mm |
| Trail | 92 mm |
| Stack | 560 mm |
| Reach | 405 mm |
| Top Tube Length | 589 mm |
| Seat Tube Angle | 70 ° |
| Seat Tube Length | 328 mm |
| Head Tube Angle | 70 ° |
| Chainstay Length | 381 mm |
| Wheelbase | 1028 mm |
| Bottom Bracket Drop | -15 mm |
| Standover Height | 743 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































