MOVEMENT 2 BLACK CAMO
NS
Dirt Jump
MOVEMENT 2 BLACK CAMO is an alloy dirt jump mountain bike (2024), from NS, in the Movement series. It is a strong match for riders looking for a balanced off-road setup, leaning toward a balanced riding position, and is more at home in gravity-focused bike park riding. Standout strengths from the metrics include strong climbing friendliness for sustained uphill riding, strong speed potential on smoother terrain, and a balanced ride feel between comfort and directness. If this looks close to what you want, compare this bike on MatchBikes.com against similar models.
6.0
Rating

Image 1 of 1
Score Summary
Performance
5.7
Fit
6.4
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
6.1
Medium
Climbing Efficiency
8.6
Climber
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
6.7
Balanced
Fit Flexibility
6.9
Moderately Adjustable
Ride Comfort
5.9
Balanced
Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
NS
Model
MOVEMENT 2 BLACK CAMO
Year
2024
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Groupset
Race Face
Frame
Frame
, NS Bikes AL6061-T6 custom formed and butted tubes, 135x10 horizontal dropouts
Suspension Fork
, Manitou Circus Expert, 100mm travel, 110x20mm, 1.5T
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Cassette
, Driver 10t
Crank
, RaceFace Aeffect 170mm
Bottom Bracket
, RafeFace BSA 68mm (sealed bearings)
Chain
, PYC P510H, 1spd
Wheels
Front Hub
, NS 110x20mm (sealed bearings)
Rear Hub
, NS 135x10mm single speed, 10T driver
Rims
, NS Bikes Dirt 26", 29mm wide, 32h
Tires
, Kenda Small Block 8 26x2.1"
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
, Lanxxi Nutt Hydraulic disc brake, 160mm
Cockpit
Stem
, Octane One NuTone
Handlebar
, Octane One
Grips
, NS Hold Fast Unlocked
Seat
Saddle
, Octane One Pivotal Camo
Seatpost
, Octane One Pivotal
Geometry
| Measurement | 26" |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.383 mm |
| Bottom Bracket Height | 320 mm |
| Front Center | 648 mm |
| Rake | 41 mm |
| Trail | 81 mm |
| Stack | 560 mm |
| Reach | 405 mm |
| Top Tube Length | 589 mm |
| Seat Tube Angle | 70 ° |
| Seat Tube Length | 328 mm |
| Head Tube Angle | 70 ° |
| Head Tube Length | 115 mm |
| Chainstay Length | 381 mm |
| Wheelbase | 1028 mm |
| Bottom Bracket Drop | 15 mm |
| Standover Height | 743 mm |
| Front Travel | 100 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































