Zircus black
NS
Dirt Jump
Zircus black is an alloy dirt jump mountain bike (2024), by NS, from the Zircus lineup. This bike is aimed at a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a setup that gives you a balanced riding position, while being more at home in gravity-focused bike park riding. On MatchBikes metrics, it scores well for strong climbing friendliness for sustained uphill riding, strong speed potential on smoother terrain, and good fit flexibility for dialing in rider position. Compare this bike across categories on MatchBikes.com to see whether a nearby segment gives you a better fit.
6.0
Rating

Image 1 of 1
Score Summary
Performance
5.9
Fit
6.4
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
6.1
Medium
Climbing Efficiency
9.9
Mountain Goat
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
6.3
Balanced
Fit Flexibility
7.2
Adjustable
Ride Comfort
5.9
Balanced
Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
NS
Model
Zircus black
Year
2024
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Frame
Frame
NS Bikes 6061-T6 custom formed and butted tubes
Suspension Fork
RST Dirt T, 100mm travel, 9mm axle, 1&1/8” steerer tube
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Crank
Samox 170mm 26t
Bottom Bracket
FSA, square taper
Chain
PYC-510H, 1spd
Wheels
Front Hub
NS 100x9mm bolt-on
Rear Hub
NS 135x10mm single speed, 10T driver
Rims
Jalco DBX 26”, NS Fundamental 26”, 32h
Spokes
Spokes w/14mm nipples
Tires
Kenda Small Block 8 26x2.1
Brakes
Brake Type
Mechanical Disc
Brake Description
Front: Alhonga v-brake, Rear: Tektro MD-M280 Aries 160mm
Cockpit
Stem
NS Drop 31.8, 50mm, angle +10°
Handlebar
NS 31.8, 740mm, 30mm rise
Grips
NS Hold Fast Unlocked
Seat
Saddle
Octane One fat seat-post combo
Seatpost
Octane One fat seat-post combo
Geometry
| Measurement | One Size |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.39 mm |
| Bottom Bracket Height | 358 mm |
| Front Center | 648 mm |
| Rake | 52 mm |
| Trail | 70 mm |
| Stack | 560 mm |
| Reach | 403 mm |
| Top Tube Length | 589 mm |
| Seat Tube Angle | 70 ° |
| Seat Tube Length | 328 mm |
| Head Tube Angle | 70 ° |
| Chainstay Length | 381 mm |
| Wheelbase | 1048 mm |
| Bottom Bracket Drop | -15 mm |
| Standover Height | 743 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































