METRIC 2.0
CTM
Crosscountry
METRIC 2.0 is an alloy electric cross-country mountain bike (2024), from CTM, in the Metric series. This bike is aimed at riders who prioritize comfort and confidence on longer off-road rides, leaning toward a comfort-leaning position, while being best for smoother trails and efficient rolling. Its profile is strongest in areas like strong value-for-money versus many similar bikes, strong speed potential on smoother terrain, and good fit flexibility for dialing in rider position. Next step: compare this bike with other cross-country models on MatchBikes.com.
6.8
Rating

Image 1 of 2
Score Summary
Performance
5.8
Value
9.6
Fit
6.9
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
8.8
Very High
Climbing Efficiency
4.2
All-Rounder
Suspension
4.0
Basic bump control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
4.7
Comfort
Fit Flexibility
8.6
Adjustable
Ride Comfort
6.5
Balanced
Value
Value for Money
9.6
Exceptional Value
Surface Range
Flow TrailsBattery
Battery
4.3
Regular rides
Specifications
General
Brand
CTM
Model
METRIC 2.0
Year
2024
Price
$2,624
Category
E-bikeMountain
Sub Category
Crosscountry
Groupset
CUES
Wheels
29"
Frame
Frame
ALU 6061, M (16"), L (18")
Suspension Fork
Suntour XCM32 ATB, UFO, DS, 80mm
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Shift Levers
Shimano CUES SL-U4000/9sp.
Rear Derailleur
Shimano CUES RD-U4000
Crank
Lasco, 42T, 170mm
Chain
KMC X9e
Wheels
Rear Hub
Novatec D041DSB/D142TSE,36H,CL
Rims
WTB ST i23 TCS 2.0 29" 36H
Tires
WTB Cruz 29x2.0" Comp
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
Shimano MT200 / SMRT10M
Cockpit
Stem
CTM UP2/90mm
Handlebar
CTM rise bar, 660/31.8 mm
Seat
Saddle
CTM
Seatpost
CTM 350x31.6 mm
E-Bike Components
Motor
BAFANG M500 / 250W / 95Nm
Battery
CTM IGB 672Wh / 48V / 14Ah
Range
4.3
Geometry
| Measurement | 16" |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.659 mm |
| Front Center | 652 mm |
| Rake | 46 mm |
| Stack | 657 mm |
| Reach | 396 mm |
| Top Tube Length | 590 mm |
| Seat Tube Angle | 73 ° |
| Seat Tube Length | 440 mm |
| Head Tube Angle | 71 ° |
| Head Tube Length | 170 mm |
| Chainstay Length | 485 mm |
| Wheelbase | 1131 mm |
| Wheels | 29" |




























































