RadRhino Electric Fat Bike Version 5
Rad Power Bikes
Fatbike
RadRhino Electric Fat Bike Version 5 is an alloy electric fatbike mountain bike (2022), from Rad Power Bikes, in the Radrhino series. This model is best for a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a setup that gives you a balanced riding position, while being useful on softer and looser terrain. On MatchBikes metrics, it scores well for strong value-for-money versus many similar bikes and good fit flexibility for dialing in rider position. The main limitation versus more focused builds is a firmer ride feel than comfort-first options and less emphasis on outright speed than speed-focused builds. Compare this bike on MatchBikes.com to similar fatbike models.
Rating

Score Summary
Performance
Built for speed and efficiency
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Value
Battery
Specifications
General
Frame
Drivetrain
Wheels
Brakes
Cockpit
Seat
E-Bike Components
Geometry
| Measurement | OS |
|---|---|
| Reach | 412 mm |
| Top Tube Length | 590 mm |
| Seat Tube Length | 457 mm |
| Head Tube Length | 146 mm |
| Chainstay Length | 506 mm |
| Wheelbase | 1149 mm |
| Standover Height | 781 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 163 cm |
| Rider Max Height | 188 cm |
























































