RadRover Step-Thru Electric Fat Bike Version 1
Rad Power Bikes
Fatbike
RadRover Step-Thru Electric Fat Bike Version 1 is an alloy electric fatbike mountain bike (2022), by Rad Power Bikes, from the Radrover lineup. It is best suited to a wide range of riders thanks to its fit flexibility, leaning toward a balanced riding position, while being useful on softer and looser terrain. Its strongest points in the MatchBikes metrics are strong value-for-money versus many similar bikes and good fit flexibility for dialing in rider position. The trade-off to keep in mind is a firmer ride feel than comfort-first options and less emphasis on outright speed than speed-focused builds. Compare this bike with other fatbike bikes on MatchBikes.com.
Rating

Score Summary
Performance
Built for speed and efficiency
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Value
Battery
Specifications
General
Frame
Drivetrain
Wheels
Brakes
Cockpit
Seat
E-Bike Components
Geometry
| Measurement | OS |
|---|---|
| Reach | 412 mm |
| Top Tube Length | 590 mm |
| Seat Tube Length | 457 mm |
| Head Tube Length | 146 mm |
| Chainstay Length | 508 mm |
| Wheelbase | 1174 mm |
| Standover Height | 520 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 163 cm |
| Rider Max Height | 188 cm |




















































