Trid
Polygon
Dirt Jump
Trid is an alloy dirt jump mountain bike (2023), by Polygon, part of the Trid family. This bike is aimed at a wide range of riders thanks to its fit flexibility, with a setup that gives you a balanced riding position, and is more at home in gravity-focused bike park riding. Metric-wise, it stands out for strong value-for-money versus many similar bikes, good fit flexibility for dialing in rider position, and balanced, versatile speed for everyday riding. The main limitation versus more focused builds is more of a flat-to-rolling terrain bias than a climbing focus. Compare this bike with other dirt jump bikes on MatchBikes.com.
5.6
Rating

+4
Image 1 of 10
Score Summary
Performance
3.9
Value
9.0
Fit
6.5
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
5.9
Low
Climbing Efficiency
1.3
Flatlander
Suspension
3.0
Basic bump control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
6.7
Balanced
Fit Flexibility
7.2
Adjustable
Ride Comfort
6.0
Balanced
Value
Value for Money
9.0
Exceptional Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
Polygon
Model
Trid
Year
2023
Price
$1,199
Weight
11.9 kg
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Wheels
26"
Frame
Frame
AL6 Alloy Dirt Jump
Suspension Fork
X-Fusion Slant DJ 26" Air Fork with thru-axle and 34mm stanchions
Suspension Type
Hardtail
Drivetrain
Cassette
Cog 14T
Crank
Samox TAF15-D32A 32T, 170mm
Bottom Bracket
Samox Integrated BSA BB
Chain
KMC HL710
Wheels
Rims
ALLOY DOUBLE WALL RIM W/ THRU AXLE & TRACK NUT HUB
Tires
VEE TIRES XCV (TWO SIX DJ) 26"x2.25"
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
SHIMANO BR-MT200 HYDRAULIC DISC BRAKE
Cockpit
Stem
Polygon Alloy, 40mm
Handlebar
Polygon Alloy, 750mm
Seat
Saddle
Polygon Pivotal Saddle
Seatpost
Alloy, Pivotal, 30.9x200mm
Geometry
| Measurement | One Size |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.404 mm |
| Bottom Bracket Height | 327 mm |
| Front Center | 662 mm |
| Rake | 36 mm |
| Trail | 87 mm |
| Stack | 584 mm |
| Reach | 416 mm |
| Top Tube Length | 600 mm |
| Seat Tube Angle | 72 ° |
| Head Tube Angle | 70 ° |
| Head Tube Length | 120 mm |
| Chainstay Length | 385 mm |
| Wheelbase | 1047 mm |
| Bottom Bracket Drop | 12 mm |
| Standover Height | 651 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































