Trid ZZ
Polygon
Dirt Jump
Trid ZZ is an alloy dirt jump mountain bike (2024), by Polygon, in the Trid series. It suits riders who want a more active, performance-leaning off-road feel, with a setup that gives you a sporty, active riding position, while being more at home in gravity-focused bike park riding. Standout strengths from the metrics include a comfort-leaning ride feel over longer rides, balanced, versatile speed for everyday riding, and capable suspension support for rougher terrain. Relative to category specialists, the trade-off is more of a flat-to-rolling terrain bias than a climbing focus. Compare this bike on MatchBikes.com to similar dirt jump models.
5.6
Rating

Image 1 of 3
Score Summary
Performance
4.7
Value
6.9
Fit
6.6
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
5.3
Low
Climbing Efficiency
1.3
Flatlander
Suspension
5.0
Confident trail control
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
7.1
Sporty
Fit Flexibility
5.8
Moderately Adjustable
Ride Comfort
6.9
Comfortable
Value
Value for Money
6.9
Fair Value
Surface Range
Bike ParkSpecifications
General
Brand
Polygon
Model
Trid ZZ
Year
2024
Price
$2,524
Category
Mountain
Sub Category
Dirt Jump
Groupset
GX
Frame
Frame
AL6 Alloy Slopestyle, 100mm Travel, Internal Routing, Tapereed Headtube, 12x142mm Thru Axle, Down Tube Shifter Mount Adapter
Suspension Fork
Rockshox Pike DJ, 100mm Travel, Solo Air, Charger Damper, Rebound Adjuster, Tapered Steerer, 15x100mm w/ Maxle Ultimate Axle
Rear Shock
Rockshox Monarch R, Solo Air, Rapid Recovery, Rebound Adjuster, E2E 190x51mm, M8x22 Hardware
Suspension Type
Full
Drivetrain
Shift Levers
SRAM GX DH, 7-Speed
Rear Derailleur
SRAM GX DH
Cassette
SRAM PG-720, 11-25T, 7-Speed
Crank
Samox TAF 15-D32A 32T, 170mm
Chain
KMC X11
Wheels
Front Hub
Double Wall Alloy Rims/ Alloy Hubs 32H 6-Bolt / Stainless Steel Spokes / 15x100/12x142mm Thru Axle / 21 Engagement Points
Rear Hub
Double Wall Alloy Rims/ Alloy Hubs 32H 6-Bolt / Stainless Steel Spokes / 15x100/12x142mm Thru Axle / 21 Engagement Points
Tires
VeeTire XCV (Two Six DJ), 26x2.25"
Brakes
Brake Type
Hydraulic Disc
Brake Description
Front: Shimano BR-MT501, 160mm F/R Rotors, Rear: Shimano BR-MT501, 160mm F/R Rotors
Cockpit
Stem
Alloy, 40mm, 31.8mm
Handlebar
Alloy, 750mm, 31.8mm
Seat
Saddle
Pivotal Saddle
Seatpost
Alloy, Pivotal, 30.9x200mm
Geometry
| Measurement | One Size |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.313 mm |
| Bottom Bracket Height | 331 mm |
| Front Center | 679 mm |
| Rake | 40 mm |
| Trail | 89 mm |
| Stack | 558 mm |
| Reach | 425 mm |
| Top Tube Length | 575 mm |
| Seat Tube Length | 330 mm |
| Head Tube Angle | 69 ° |
| Head Tube Length | 120 mm |
| Chainstay Length | 400 mm |
| Wheelbase | 1079 mm |
| Bottom Bracket Drop | 8 mm |
| Standover Height | 649 mm |
| Wheels | 26" |
| Rider Min Height | 120 cm |




























































