TA FRD Ultimate
Felt
Track
TA FRD Ultimate is a carbon track road bike (2023), by Felt, from the Ta Frd lineup. It is best suited to riders who want a sporty road feel without a full race fit, with a sporty riding position, and is best matched to paved roads. The main strengths in the metrics are a clearly aero-focused setup for faster road riding and balanced, versatile speed for everyday riding. At the same time, compared with more specialized alternatives, the compromise is a firmer ride feel than comfort-first options and more of a flat-to-rolling terrain bias than a climbing focus. This summary is a starting point—compare this bike on MatchBikes.com with similar bikes.
4.4
Rating

Image 1 of 1
Score Summary
Performance
4.6
Value
1.1
Fit
6.1
Performance
Built for speed and efficiency
Speed
6.4
Medium
Climbing Efficiency
1.2
Flatlander
Aerodynamics
9.7
Full Aero
Fit
Dialed-in Fit & Comfort
Riding Position
7.9
Sporty
Fit Flexibility
6.6
Moderately Adjustable
Ride Comfort
2.2
Race-Stiff
Value
Value for Money
1.1
Overpriced
Surface Range
Road OnlySpecifications
General
Brand
Felt
Model
TA FRD Ultimate
Year
2023
Price
$24,999
Weight
7.29 kg
Category
Road
Sub Category
Track
Groupset
Vision
Wheels
700c
Frame
Frame
Felt TrackAero | UHC Ultimate + TeXtreme carbon fiber
Suspension Fork
Felt Bayonet 3 TrackAero | UHC Ultimate + TeXtreme carbon fiber
Suspension Type
Rigid
Drivetrain
Cassette
Proprietary Felt & Phil Wood LHD spline drive cog set - 13, 14, 15, 16T, 3/32" / "Race": Proprietary Felt & Phil Wood aluminum track lock ring, silver / "Train": Proprietary Felt & Phil Wood aluminum track lock ring, black
Crank
"Race": Proprietary Felt & Vision LHD Metron Aero Track with Stages Cycling power meter and 50, 51, 52, 53, 54, 55T chain rings / "Train": Proprietary Felt & Vision LHD Track with 50, 51, 52, 53, 54, 55T chain rings
Bottom Bracket
Press-Fit | PF42 68mm
Chain
CeramicSpeed UFO Racing Track, 3/32"
Wheels
Front Hub
"Race": Proprietary Felt & HED Track 70mm / "Train": Proprietary Felt & Phil Wood Track 70mm, black
Rear Hub
"Race": Proprietary Felt & HED Track 95mm spline drive / "Train": Proprietary Felt & Phil Wood Track 95mm spline drive, black
Rims
Carbon
Spokes
"Train": HED, J-Bend, Bladed, stainless steel, black
Tires
Tires for Elite track riding are typically determined by National or Professional Trade Team. If this is not the case for you, Felt has incredible experience in testing and would happily discuss which tires we recommend in your purchase of a TA FRD.
Brakes
Brake Description
-
Cockpit
Handlebar
AeroBar: Felt Bayonet 3 TrackAero | UHC Ultimate + TeXtreme carbon fiber / Extensions: Devox ƒ-Bend | carbon fiber, 3-position / Extensions: Devox ƒ-Bend | aluminum, 3-position /
Seat
Saddle
Saddle for Elite track riding is typically determined by National or Professional Trade Team. If this is not the case for you, Felt has incredible experience in testing and would happily discuss which saddles we recommend in your purchase of a TA FRD.
Seatpost
Felt TrackAero IL 1.0 | UHC Ultimate + TeXtreme carbon fiber
Geometry
| Measurement | Custom Fit ?cm |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.086 mm |
| Bottom Bracket Height | 281 mm |
| Front Center | 583 mm |
| Rake | 40 mm |
| Trail | 62 mm |
| Stack | 453 mm |
| Reach | 417 mm |
| Top Tube Length | 547 mm |
| Seat Tube Angle | 74 ° |
| Head Tube Angle | 73 ° |
| Head Tube Length | 64 mm |
| Chainstay Length | 385 mm |
| Wheelbase | 961 mm |
| Bottom Bracket Drop | 55 mm |
| Wheels | 700 |




























































