Stitched CFR Trial Fabio Wibmer
Canyon
Dirt Jump
Stitched CFR Trial Fabio Wibmer è una dirt jump (2022) by Canyon, nella serie Stitched. In pratica è un ottimo match per chi cerca un feeling off-road più attivo e orientato alla performance. Postura: sportiva e attiva. Terreno: più a suo agio in bike park (gravity). Dalle metriche emergono molto a suo agio in salita su sforzi lunghi e ottimo potenziale di velocità su scorrevole. Detto questo, Il compromesso principale è un feeling più rigido rispetto alle opzioni comfort-first e il value dipende più dalle priorità che dal solo prezzo. Aggiungila al confronto su MatchBikes.com e vedi come si posiziona.
4.4
Valutazione

Image 1 of 1
Score Summary
Prestazioni
3.7
Valore
3.6
Vestibilità
6.6
Prestazioni
Built for speed and efficiency
Velocità
6.2
Media
Efficienza in Salita
9.9
Capra di montagna
Sospensione
1.0
Sospensione minima
Vestibilità
Dialed-in Fit & Comfort
Posizione di Guida
7.9
Sportiva
Flessibilità Vestibilità
6.8
Moderatamente regolabile
Comfort di Guida
5.8
Rigida da gara
Valore
Rapporto Qualità-Prezzo
3.6
Sovrapprezzata
Gamma Superfici
Bike ParkSpecifiche
Generale
Marca
Canyon
Modello
Stitched CFR Trial Fabio Wibmer
Anno
2022
Prezzo
$3,149
Peso
9.95 kg
Categoria
Mountain
Sottocategoria
Dirt Jump
Gruppo
Truvativ Descendant
Ruote
24"
Telaio
Telaio
Canyon Stitched Trial, High-end carbon frame with integrated impact protection for maximum durability at a low weight of only 1,700 g., Axle dimension: 12x148 mm, Material: Carbon (CF)
Forcella Ammortizzata
Canyon FK0097-01, The Stitched CFR Trial carbon fork: the new benchmark in incredible durability and low weight.
Tipo di sospensione
Rigid
Trasmissione
Cassetta
Canyon EP1549-01
Guarnitura
SRAM Descendant 6K, Number of chainrings: 1
Movimento Centrale
SRAM BSA DUB, Hassle-free SRAM DUB threaded bottom bracket.
Catena
KMC X11-93, Durable 11-speed chain with nickel-plated outer links. The precision-manufactured KMC Double X Bridge, combined with specially chamfered inner and outer plates, keep the chain running super-smooth and guarantee fast, clean gear changes.
Ruote
Cerchi
DT Swiss TR1700, Rotor Mount: IS 6-bolt | DT Swiss TR1700, Durable, stiff 24-inch aluminium wheels for agile handling., Rotor Mount: IS 6-bolt
Pneumatici
Continental Air King, Width: 2.35"
Freni
Tipo di freno
Hydraulic Disc
Descrizione del freno
Magura MT7 HC3, Forged brake lever with adjustable reach and modulation for precise stopping power in all situations. | Magura MT7, Get legendary stopping power with a 4-piston design. Thanks to precise modulation and plenty power, the perfect brakes for demanding trails courses.
Cockpit
Attacco Manubrio
SQlab 80X Trial Fabio Wibmer, Clamping Diameter: 31,8 mm
Manubrio
SQlab 30X Trial Fabio Wibmer, Robust Fabio Wibmer signature aluminium bar., Rise: 84 mm., Clamping diameter: 31.8 mm., Backsweep: 9°., Weight: 330 g., Clamping Diameter: 31,8 mm, Width: 730 mm, Rise: 84 mm
Manopole
SQlab 70X Fabio Wibmer, Fabio's signature grips give maximum control and grip on rough terrain. The clamping mechanism on the inside edge increases absorption for more hand comfort. Length: 134.8 mm.
Seduta
Sella
Canyon Stitched Sattel
Reggisella
Canyon Stitched, Canyon aluminium seatpost., Clamp diameter: 27,2 mm
Geometria
| Misura | MD |
|---|---|
| Stack Reach Ratio | 1.2 mm |
| Front Center | 626 mm |
| Rake | 25 mm |
| Stack | 527 mm |
| Reach | 440 mm |
| Top Tube Length | 576 mm |
| Seat Tube Angle | 75 ° |
| Seat Tube Length | 284 mm |
| Head Tube Angle | 73 ° |
| Head Tube Length | 145 mm |
| Chainstay Length | 366 mm |
| Wheelbase | 992 mm |
| Bottom Bracket Drop | -10 mm |
| Standover Height | 705 mm |
| Wheels | 24" |
| Rider Min Height | 140 cm |
| Rider Max Height | 200 cm |




























































